دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

برای افزایش عمر تلویزیون چه کارهایی انجام دهیم؟

افزایش عمر تلویزیون یکی از مسائلی است که  هرکسی تمایل دارد با آگاهی نسب به نکات آن، عمر مصرفی تلویزیون خود را افزایش داده و مدت زمان بیشتری از آن استفاده کند.

1- لازم ندارید؟! خاموشش کنید

احتمالا این نصیحت عقلانی را بارها و بارها شنیده‌اید اما برخی از مردم تلویزیون را در تمام روز به عنوان صدای پس‌ زمینه روشن می‌ گذارند.

وقتی آن ها سرگرم انجام دادن کارهای دیگر هستند تلویزیون LED جریان برق را از لامپ‌ها عبور می‌دهد. به نظر می‌رسد چرخه عمر ۶۰ هزار ساعت برای تلویزیون مدت زمان طولانی باشد اما اگر تلویزیون را به مدت ۳ ساعت در روز به عنوان صدای پس‌زمینه روشن بگذارید، در سال یک هزار ساعت را از دست خواهید داد.

خیلی از مردم بیشتر از ۳ ساعت در روز تلویزیون را در حالی که روشن است به حال خود رها می‌کنند. همین امر می‌تواند تعداد ساعت‌ های چرخه عمر را هدر دهد. وقتی کسی تلویزیون را تماشا نمی‌ کند خاموشش کنید زیرا این ساده‌ ترین راه برای افزایش دوام LED است. با این کار، نه تنها عمر تلویزیون بیشتر می‌ شود بلکه قبض برق هم کمتر خواهد بود.

2- تنظیم روشنایی

اصلاً لازم نیست میزان روشنایی صفحه را تا بالاترین میزان خود تنظیم کنید؛ مگر اینکه روشنایی منزل مانند جایی باشد که تلویزیون را خریداری کرده‌اید. یادتان باشد که ساعت‌ هایی که برای تعیین چرخه عمر تلویزیون استفاده می‌ شود بر حسب تنظیمات معمول تلویزیون است. وقتی روشنایی تلویزیون در بالاترین حد خود باشد می‌ تواند به راحتی چرخه عمر تلویزیون را از ۶۰ هزار ساعت به ۳۰ هزار ساعت کاهش دهد زیرا تلویزیون مجبور است دو برابر کار کند تا تصویر را پخش کند.

این را ببینید  دلایل از کار افتادن بک لایت تلویزیون الجی

وقتی تلویزیون LED خریدید، اول، میزان روشنایی را تنظیم کنید. برخی از سازندگان تنظیمات جداگانه‌ای برای روشنایی دارند. تنظیمات “فیلم” یا “خانه” برای بیشتر تلویزیون‌ ها کافی است. برای آن هایی که روشنایی نمایشگر را بر حسب اتاق تنظیم می‌ کنند می‌ توانند تنظیمات “اتاق تاریک” یا “اتاق روشن” را انتخاب کنند. این تنظیم کوچک اما بسیار مؤثر می‌ تواند تلویزیون‌ شما را برای سال‌ های متمادی مثل روز اول نگه دارد.

3- تنظیم کنتراست

کنتراست در تلویزیون LED تفاوت بین روشن‌ ترین و تاریک‌ ترین رنگ‌ ها است. هر چه کنتراست بالاتر باشد، نیرویی که تلویزیون استفاده می‌ کند بیشتر خواهد بود. این امر منجر به کوتاه شدن دوام تلویزیون می‌ شود. در بیشتر فروشگاه‌ ها، تنظیمات تلویزیون روی حالت “پویا” یا “روشن” تنظیم شده است.

در حالی که این تنظیمات در اتاق‌ های روشن بهتر عمل می‌ کنند و قدرت تلویزیون را به رخ می‌ کشند اما کاربران نباید از این تنظیمات در منزل استفاده کنند.

انجام این کار باعث می‌شود لامپ‌ های LED سریع‌ تر بسوزند. در عوض، کنتراست را روی حالت “استاندارد” قرار دهید تا انرژی کمتری استفاده کند یا برای لذت بردن از فیلم‌های HD در حالت “فیلم” بگذارید. هر دوی این تنظیمات انرژی کمتری نسبت به حالت “پویا” یا “روشن” استفاده می‌ کنند.

4- استفاده از ناظم ولتاژ

تلویزیون LED تنها دستگاه الکترونیک در منزل نیست که برق مصرف می‌ کند. هر وقت AC در یک دستگاه الکترونیک روشن می‌ شود، برق استفاده می‌ شود. این امر منجر به افت موقتی جریان در برخی دستگاه‌ های الکترونیک، مانند تلویزیون LED می‌ شود که در نهایت بر عملکرد تلویزیون تأثیر می‌ گذارد.

این را ببینید  تلویزیون ال جی سریE9 

در واقع، یکی از دلایلی که بیشتر تلویزیون‌ های LED در اوایل عمر خود خراب می‌ شوند به دلیل فناوری نمایشگر نیست بلکه دلیل آن در این امر نهفته است که دریچه‌ های انرژی از افت و خیر جریان برق دچار آسیب می‌ شوند.

یک ناظم یا رگولاتور ولتاژ با یک باتری پشتیبان نصب کنید که بتواند انرژی اضافی را در هنگام افت جریان برق تأمین کند. با این کار، نه تنها از آسیب‌ هایی نظیر افزایش شدت جریان برق که به دلیل صاعقه ایجاد می‌ شود پیشگیری می‌ کنید، بلکه بازده اجرایی تلویزیون را، صرف نظر از دیگر دستگاه‌ های الکترونیک که در منزل استفاده می‌ شود، حفظ می‌ کنید.

5- هواخوری

تلویزیون LED انرژی زیادی در منزل مصرف می‌ کند. این انرژی گرمای زیادی هم ایجاد می‌ کند که با سیستم تهویه برطرف می‌ شود. با این حال، برخی از مردم تلویزیون‌ های LED خود را طوری نصب می‌ کنند که اصلا فضایی برای تهویه باقی نمی‌ ماند.

این امر بر سیستم تهویه تأثیر می‌ گذارد و منجر به داغ شدن تلویزیون می‌ شود. تلویزیون‌ های LED در شرایطی که گرما زیاد است، خیلی دوام نمی‌ آورند زیرا اجزای داخلی تحت تأثیر قرار می‌ گیرند.

حتماً تلویزیون خود را به گونه‌ ای نصب کنید که اطراف سیستم تهویه ۱۰ سانتی‌ متر فضا برای نفس کشیدن باقی بگذارید. به این معنی که اگر تلویزیون شما پنل مسطح دارد و سیستم تهویه در پشت تلویزیون قرار دارد، آن را روی دیوار نصب نکنید. به جای این کار، آن را روی میز تلویزیون بگذارید و ۱۰ سانتی‌متر از دیوار فاصله دهید.

این را ببینید  رفع مشکل باندینگ تلویزیون ال جی

نتیجه‌گیری

تلویزیون‌ های LED خیلی ارزان نیستند اما کیفیت تصویر استثنایی آنها ارزش سرمایه‌ گذاری دارد. یادتان باشد در هنگام خرید تلویزیون کیفیت تصویر حرف اول را می‌ زند. با اینکه نکاتی که در اینجا گفتیم راهنمایی‌ های برای افزایش دوام تلویزیون LED بود اما کیفیت تصویر را هم نباید فدای آن کرد.

تنظیم کنتراست و روشنایی برای حفظ انرژی حیاتی است اما آن را به قیمت بالا بردن تجربه مشاهده خود فدا نکنید. تنظیمات تلویزیون را به سطحی برسانید که هم خوب به نظر برسد و هم در انرژی صرفه‌جویی شود.

به استثنای خرید ناظم ولتاژ که باید برای نوسانات جریان برق خریداری شود، همه نکاتی که عنوان کردیم ساده و رایگان بودند. با پیروی از این پیشنهادات، تلویزیون LED شما سال‌های سال مثل روز اول باقی خواهد ماند.

0/5 (0 نقد و بررسی)