دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

در صورت ایجاد بوی سوختگی تلویزیون چه کنیم؟

خرابی قطعات الکترونیک هیچ وقت به سوی بهبودی نمی رود. پس اگر متوجه بوی سوختگی شدید دستگاه را خاموش کنید و به هیچ وجه روشن نکنید چرا که ممکن است برخی از قطعاتی که سالم هستند در یک لحظه آسیب ببیند و باعث افزایش هزینه های تعمیر تلویزیون شود.

ایجاد بوی سوختگی در دستگاه های مختلف

در تلویزیون های سی آر تی و پروجکشن قطعات با توان مصرفی و تلفاتی بالاتری نسبت به سایر تلویزیون ها اسفاده شده است و خرابی قطعاتی مانند مقاومت های وات بالا، ترانس های ولتاژ، خازن های با ظرفیت و ولتاژ بالا می تواند باعث ایجاد این وضعیت در تلویزیون شود. در تلویزیون های پلاسما خرابی بردهای y و x و هم چنین خرابی برد پاور و در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی خرابی قطعات بخش بک لایت که توان مصرفی بالاتری نسبت به سایر قطعات دارند می تواند باعث ایجاد بوی سوختگی شود.

بوی سوختگی تلویزیون

بوی سوختگی تلویزیون یکی از مواردی است که اغلب در مجموعه تعمیرات تلویزیون و در اظهارات مراجعین برای توضیح خرابی تلویزیون بروز می کند و گاها شنیده می شود که ایجاد ایراد، با بوی سوختگی همراه بوده است. در این نوشته توضیح می دهیم که علت این وضعیت در تکنولوژی های مختلف (ال سی دی، ال ای دی، پلاسما، سی آر تی، پروجکشن) به چه دلایلی می تواند ایجاد شود؟

در ابتدا باید بگوییم که همان طور که همه می دانیم ایجاد بوی سوختگی در صورتی که بیشتر از حد معمول باشد حتما باید با افزایش غیر طبیعی حرارت همراه باشد و این گرمای غیر طبیعی یعنی جریان قطعه ای بیش از حد معمول است یا به عبارت ساده تر قطعه یا قطعاتی از تلویزیون در حال استفاده از جریان برق بیش از حد مجاز است.

این را ببینید  فواید HDMI

کارکرد طبیعی یک مدار الکترونیکی باعث مصرف شدن انرژی می شود و به نسبت راندمان کاری مدار همیشه مقداری از انرژی به صورت توان تلفاتی به گرما تبدیل می شود. تا اینجای کار طبیعی است و هیچ چیز غیر معمولی وجود ندارد. مشکل از آنجا شروع می شود که قطعه و یا قطعاتی به دلیل ایجاد خرابی و تغییر پارامترهای مختلف الکترونیکی، بیش از حد معمول جریان مصرف می کند.

مقدار جریان افزایش یافته به صورت اتلاف انرژی به گرما تبدیل می شود و باعث می شود در برخی از قطعات به دلیل ساختار فیزیکی و شیمیایی آنها مانند مقاومت ها و یا قطعاتی که روکش پلاستیکی دارند سوختگی فیزیکی ایجاد و به دنبال آن بوی سوختگی در تلویزیون ایجاد شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)