دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

پورت ها و ورودی های تلویزیون مربوط به چیست؟

پورت‌ها، درگاه‌ها و به اصطلاح جای فیش‌های رنگارنگ یک تلویزیون ممکن است متفاوت باشد و یک مدل تلویزیون انواع ورودی را داشته باشد. اینکه در مورد کارکرد هر یک از پورت‌ها تا حدی اطلاعات داشته باشیم، کمک می‌کند که تا حد زیادی از امکانات درگاه‌های تلویزیون به خوبی استفاده کنیم.

گاهی تنها به دلیل اینکه کارکرد یک پورت را نمی‌دانیم ممکن است به طور کلی آن پورت تلویزیون بدون استفاده باقی بماند. در این راهنما سعی کردیم در مورد پورت‌های مهمی که ممکن است بر روی تلویزیون باشد، تا حدی توضیح دهیم تا بهتر بتوانید از دستگاه تلویزیون خود استفاده نمایید.

پورت HDMI چیست؟

پورت HDMI (High-Definition Multi Media Interface) با نام رابط چند رسانه‌ای HD و یا رابط چند رسانه‌ای با کیفیت بالا در سال 2002 طراحی و برای انتقال صدا و تصویر به صورت دیجیتال ارائه شد. با اتصال کابل HDMI می‌توانید صدا و تصویر را با کیفیت خیلی بالا داشته باشید. این پورت امکان انتقال تصاویر با وضوح بیش از 1080 پیکسل و سرعت 60 فریم بر ثانیه را دارد و می‌تواند صدا را در 8 کانال و با فرکانس 192 کیلوهرتز منتقل می‌کند.

پورت HDMI عملکردهای دیگری نیز دارد؛ در صورتی که پورت HDMI تلویزیون از نوع HDMI ARC باشد، می‌توانید علاوه بر انتقال صدا و و تصویر از دستگاه جانبی به تلویزیون، صدا را از تلویزیون به دستگاه صوتی انتقال دهید.

همچنین در صورت پشتیبانی هر دو دستگاه از عملکرد Simplink، می‌توانید از ویژگی Simplink نیز استفاده نمایید؛ برای این ویژگی لازم است دستگاه قابلیت Consumer Electronic Control (CEC) را داشته باشد. با این قابلیت امکان آن وجود دارد دستگاه را طوری تنظیم کنید که با روشن کردن تلویزیون، دستگاه صوتی نیز روشن شود و همچنین با تغییر میزان صدای تلویزیون، میزان صدای دستگاه صوتی نیز تغییر یابد.

برای استفاده از پورت HDMI به این منظور نیاز است ورژن کابل 1.3  یا 1.4  به بالا باشد. در صورتی که محتوای شما از نوع فیلم HDR و 4K است، از کابل ورژن  2.0A و یا 2.1A استفاده نمایید. در مورد تفاوت پورت HDMI و اپتیکال می‌توانید به راهنمای «تفاوت کابل HDMI و اپتیکال» مراجعه نمایید.

این را ببینید  تلویزیون ال جی LG UN71

یکی دیگر از ویژگی‌های پورت HDMI، اتصال موبایل است. اگر پورت HDMI تلویزیون شما از نوع HDMI MHL باشد می‌توانید موبایل اندرویدی خود را با کابل HDMI MHL به تلویزیون متصل نموده و تصویر آن را بر روی تلویزیون مشاهده نمایید. این پورت روشی برای اتصال موبایل به تلویزیون با کابل است. این کابل و روش اتصال برای گوشی‌هایی است که پورت micro USB دارند.

پورت صوتی Optical چیست؟

این درگاه برای انتقال صدا به صورت دیجیتال از تلویزیون به دستگاه صوتی است. برای انتقال صدا از کابل نوری یا همان اپتیکال استفاده می‌شود. در واقع پورت اپتیکال و استفاده از کابل نوری بهترین روش برای انتقال صدای تلویزیون به یک دستگاه صوتی است. در این مورد می‌توانید «راهنمای انتقال صدای تلویزیون به سیستم‌های صوتی» را مطالعه نمایید.

ورودی صدای Coaxial

پورت کواکسیال نیز برای انتقال صدا و سیگنال‌های صوتی دیجیتال است. این پورت همانند اپتیکال و HDMI قابلیت انتقال صدا را به صورت دیجیتال دارد. این اتصال تنها با یک کابل امکان پذیر است. در صورتی که دستگاه صوتی شما دارای پورت Coaxial نباشد، می‌توانید از تبدیل کواکسیال به اپتیکال برای انتقال صدا استفاده کنید، تا بتوانید صدا را انتقال دهید.

پورت COMPONENT

درگاه Component روشی برای انتقال صدا و تصویر به تلویزیون است. از طریق این پورت امکان ارسال تصویر و صدا از طریق 5 درگاه وجود دارد. در این نوع اتصال صدا از پورت سفید و قرمز و تصویر از 3 درگاه سبز و قرمز و آبی انجام می‌شود. اگر فیش AV را به صورت اشتباه به این پورت وصل کنیم، تصویر سیاه و سفید پخش می‌شود. در مورد پورت Component نیز ممکن است نیاز به اتصال تبدیل وجود داشته باشد؛ در این مورد لازم است تبدیل 3 به 1 Component را به صورت جداگانه برای انتقال تصویر وصل کنید و کابل‌های صدا را نیز با تبدیل 3 به 1 به پورت AV متصل نمایید.

این را ببینید  شفاف کردن تصاویر تلویزیون الجی 4K

فیش های AV پشت تلویزیون

پورت AV یا همان فیش‌های رنگی و سه رنگ که معمولا چند بار تلاش می‌کنیم تا اتصال آن را به درستی انجام دهیم، برای انتقال صدا و تصویر به تلویزیون به صورت آنالوگ است. درگاه سفید و قرمز برای انتقال صدا و درگاه زردرنگ برای انتقال تصویر است. با اتصال این فیش‌ها که گاهی با عنوان کامپوزیت از آن نام برده می‌شود، می‌توانید دستگاه جانبی را به تلویزیون وصل کرده و صدا و تصویر را دریافت کنید. در برخی از مدل‌های تلویزیون یک پورت ورودی AV به صورت تک فیش وجود دارد و نیاز به اتصال یک تبدیل برای انتقال وجود دارد. در این نوع اتصال انتقال تصویر تقریبا همانند کامپوننت است، اما تصویر به صورت ادغام شده و از یک درگاه منتقل می‌شود.

پورت ورودی آنتن

پورت آنتن نیازی به توضیح ندارد و برای دریافت کانال‌های صدا و سیما استفاده می‌شود. از طریق پورت آنتن سیگنال‌های دیجیتال هر منطقه دریافت شده و پس از کانال یابی تلویزیون امکان مشاهده‌ی آن وجود دارد.

پورت هدفون

همانطور که مشخص است این پورت برای اتصال هدفون می‌باشد؛ در نظر داشته باشید بهتر است از هدفون‌های مخصوص شنیدن استفاده کنید تا صدا را بهتر داشته باشید و صدا قطع و وصل نشود.

پورت USB و انواع آن

USB یا Universal Serial BUS به معنی «درگاه همه گذر» است؛ این پورت از سال 1990 به عنوان یک پورت استاندارد ثبت شد و در حال حاضر یک درگاه رایج بر روی دستگاه‌ها و تلویزیون‌ها می‌باشد. این پورت برای اتصال هارد و فلش و یا به روزرسانی تلویزیون به صورت آفلاین از سوی کارشناسان استفاده می‌شود؛ البته برای استفاده به این منظور می‌بایست از پورت Service USB استفاده شود و تلویزیون این درگاه را داشته باشد. پورت USB ورژن 1، 2 و 3 دارد که در حال حاضر پورت رایج بیشتر دستگاه‌ها USB2 است؛ برخی دستگاه‌ها نیز مجهز به پورت USB3 و یا پورت USB3.1 می‌باشند.

این را ببینید  صفحه ی سیاه تلویزیون ال جی

USB1 سرعتی معادل 12Mb/s، USB2 سرعتی حدود 480Mb/s و USB3 سرعت 5Gb/s دارد. معمولا این پورت بر روی دستگاه‌ها به رنگ آبی است. پورت USB3.1 که به Super Speed USB نیز شهرت دارد، دارای سرعتی معادل 10Gb/s است.

در ارتباط با پورت USB لطفا به نکات زیر توجه داشته باشید:

منظور از سرعت پورت و درگاه USB، سرعت قابل پشتیبانی CPU برایUSB  است که بین تمامی پورت‌های USB یک دستگاه تقسیم می‌شود.

در صورتی که یک دستگاه جانبی از نوع USB2 را به پورت USB3 متصل کنید؛ نهایت سرعت انتقال داده در سطح USB2 خواهد بود.

پورت VGA چیست و چه کاربردی دارد؟

پورت VGA  (Video Graphics Array)درگاهی است که می‌توان از طریق آن تصویر کامپیوتر را به تلویزیون منتقل نمایید. این پورت بر روی تعداد محدودی از تلویزیون‌ها وجود دارد؛ ممکن است تلویزیون شما دارای این پورت نباشد و این امکان وجود نداشته باشد که از این نوع تلویزیون‌ها همانند مانیتور استفاده نمایید. این درگاه داده‌های گرافیکی را به صورت آنالوگ منتقل می‌کند. رزولوشن قابل پشتیبانی برای درگاه VGA ، 2048*2536 پیکسل است.

در صورتی که تلویزیون پورت VGA را نداشته باشد و بخواهید تصویر کامپیوتر را به آن انتقال دهید، به یک تبدیل VGA به HDMI و یا DVI به HDMI نیاز دارید.

پورت LAN در تلویزیون ها

پورت LAN برای اتصال به شبکه است و زمانی که می‌خواهید اتصال به مودم را با کابل LAN و به صورت با سیم انجام دهید، می‌توانید از این پورت استفاده کنید.

0/5 (0 نقد و بررسی)