دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

OSD تلویزیون چیست؟

منظور از OSD تلویزیون نشان دادن المان های گرافیکی بر روی نمایشگر است. برای مثال زمانی که کاربر صدای تلویزیون را کم یا زیاد می‌ کند، یا از طریق ریموت کنترل، کانال تلویزیون را عوض می‌کند، اطلاعات مربوط به تغییر صدا یا کانال، بر روی مانیتور تلویزیون نمایش داده می‌ شود؛ این مورد یکی از ساده‌ ترین مثال های مرتبط با OSD تلویزیون است.

در لپ تاپ ها و سایر دستگاه‌ های هوشمند نیز قابلیت OSD قابل ردیابی است. برای مثال در لپ تاپ ها زمانی که از طریق کیبورد لپ تاپ، صدا یا روشنایی دستگاه تنظیم می‌ شود، المان‌ های مربوط به این کار بر روی صفحه نمایش لپ تاپ به نمایش درمی‌آیند. این المان‌ های گرافیکی همان OSD هستند.

حال شرایطی را درنظر بگیرید که در آن قرار است یک دستگاه ایکس باکس ۳۶۰ را از طریق کابل HDMI به تلویزیون وصل کنید. برای این کار می‌بایست ورودی تلویزیون برای مثال از بخش TV یا AV به بخش HDMI برده شود. در صورت درست انجام شدن این کار، برقراری ارتباط از طریق OSD تلویزیون به کاربر اطلاع داده می‌شود.

بدیهی است در صورت نبود OSD، امکان اطلاع کاربر از درست انجام شدن این کار وجود نخواهد داشت. در ارتباط با سایر تنظیمات نظیر تنظیمات نور تلویزیون، روشنایی، قفل کودک، تایمر و… نیز همین وضعیت صدق می‌ کند.

یعنی در صورت نبود قابلیت OSD به نمایش درآمدن المان های مربوط به این تنظیمات غیرممکن شده و درست انجام شدن یا نشدن تنظیمات برای کاربر مبهم خواهد ماند. برای مشاهده قابلیت OSD در تلویزیون خود کافی است یکی از دکمه‌های Menu یا OSD کنترل تلویزیون یا دکمه های کناری یا پنل جلوی تلویزیون را فشار دهید.

این را ببینید  رفع مشکل باندینگ تلویزیون ال جی

OSD Language چیست؟

منظور از OSD Language در واقع قابلیت جدید یا فناوری منحصر به فرد خاصی نیست. این آیتم در واقع همان OSD تلویزیون اما در بخش مرتبط با زبان است. بکارگیری قابلیت OSD Language تنها به کاربر این امکان را می‌ دهد که از طریق بخش تنظیمات تلویزیون یا مانیتور، زبان اختصاص داده شده جهت دسترسی به منوی دستگاه را تغییر دهد.

سه زبان انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی معمولا به طور ثابت در میان تمامی زبان‌های اختصاص داده شده به دستگاه‌ ها، وجود دارند. در اکثر تلویزیون ها بخشی در تنظیمات دستگاه یا همان قسمت setup/reset وجود دارد که از طریق آن می‌توان زبان یا Language دستگاه را تغییر و یا تنظیم کرد. در برخی تلویزیون ها جهت انجام این کار می‌ بایست به بخش Settings دستگاه رفته و در قسمتی به نام On-Screen Language کار تغییر و تنظیم زبان دستگاه را انجام داد.

0/5 (0 نقد و بررسی)