دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

دلایل خرابی پنل تلویزیون ال جی

انجام تعمیر پنل تلویزیون ال جی نیز هنگامی اجتناب ناپذیر می شود که پنل یا همان صفحه نمایش تلویزیون ال جی هم مانند پنل سایر تلویزیون ها بنا به دلایل مختلفی دچار آسیب  و خرابی می شود. در این میان برخی از خرابی های پنل هستند که می توان با انجام تعمیر، آن را به وضعیت مطلوب برگرداند. اما برخی دیگر از خرابی ها هستند که به دلیل هزینه بالای تعمیر، بهتر است از خیر تعمیر آن بگذرید.

علت این که برخی مواقع باید از خیر تعمیر پنل تلویزیون گذشت این است که پنل یا صفحه نمایش تلویزیون، در واقع مهم ترین و گران ترین قطعه دستگاه است و 70 درصد از اهمیت و ارزش تلویزیون را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل است که باید جزئی ترین خرابی به وجود آمده در پنل تلویزیون را جدی گرفت و از آنجا که خرابی پنل تلویزیون، بازدهی تلویزیون را کاهش می دهد از این رو باید پنل تلویزیون را خیلی سریع تعمیر کرد.

خرابی پنل تلویزیون ال جی

دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد خرابی در پنل تلویزیون ال جی شده و در نتیجه کار شما را به انجام تعمیر پنل تلویزیون ال جی بکشاند. در اینجا دو تا از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون ال جی را بیان می کنیم.

۱- رطوبت

یکی از مهم ترین و اصلی ترین عواملی که موجب خراب شدن پنل تلویزیون می شود، وارد شدن رطوبت به پنل تلویزیون است. البته اتفاق به معنای ریختن یک لیوان آب روی تلویزیون نیست چرا که پنل تلویزیون به کوچک ترین میزان رطوبت حساس است.

اکثر اوقات هم اسپری کردن مایع تمیز کننده به صورت مستقیم بر روی صفحه نمایش تلویزیون موجب نفوذ رطوبت به داخل پنل آن می شود. از این رو به شما توصیه می کنیم که برای تمیز کردن نمایشگر تلویزیون، به هیچ عنوان مایع تمیز کننده را به صورت مستقیم بر روی تلویزیون اسپری نکنید.

مناسب ترین روش برای تمیز کردن صفحه ‌نمایش تلویزیون این است که مایع تمیز کننده را بر روی دستمال اسپری کنید و سپس دستمال را بر روی صفحه نمایش تلویزیون بکشید و پس از آن با یک دستمال خشک رطوبت به جا مانده روی صفحه نمایش تلویزیون را خشک کنید.

۲- ضربه

ضربه، عامل مهم دیگری است که باعث آسیب شدید به پنل تلویزیون ال جی می شود. گاهی اوقات ضربه ای که به صفحه نمایش تلویزیون وارد می شود موجب شکسته شدن آن می شود که در این صورت امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی وجود ندارد و باید آن را تعویض کرد. با این وجود بهتر است تا جایی که می توانید از وارد شدن ضربه و فشار به صفحه نمایش تلویزیون خودداری کنید.

این را ببینید  تلویزیون LG QNED

چگونه می توانیم خرابی پنل تلویزیون ال جی را تشخیص دهیم؟

بروز برخی مشکلات در تلویزیون های ال جی ارتباط مستقیمی با خرابی پنل تلویزیون ال جی دارد. با بروز و تشخیص به موقع این مشکلات می توان تشخیص داد که به پنل تلویزیون آسیب وارد شده است. برخی از این مشکلات قابل تشخیص عبارتند از:

– نمایش خطوط عمودی بر روی صفحه نمایش تلویزیون

– تصویر نداشتن تلویزیون در حالی که صدا دارد

– تیره شدن قسمتی از تصویر

– اضافه شدن یک رنگ غیرعادی به تمام صفحه

– وجود یک نقطه سفید در تصویر

– دوتایی شدن تصویر و قطع و وصل شدن لحظه ای تصویر

– کند شدن تصویر

۱- اضافه شدن یک رنگ غیر عادی به تمام صفحه

مشکل اضافه شدن رنگ غیر عادی به تمام صفحه تلویزیون، معمولا در تلویزیون های ال سی دی ال جی به وجود می آید. چون این مشکل از لیکوئید در پنل تلویزیون ناشی می شود و فقط تلویزیون های ال سی دی هستند که از فناوری لیکوئید استفاده می کنند به همین دلیل، این مشکل در تلویزیون های ال سی دی ال جی دیده می شود. لیکوئید، مهم ترین جزء پنل است که نگهدارنده کریستال مایع در تلویزیون های ال سی دی است.

متاسفانه بروز مشکل نشانه خوبی نیست و نشان می دهد که امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی وجود ندارد و باید آن را تعویض کرد. هزینه تعویض پنل نیز بین 80 تا 90 درصد از قیمت کل تلویزیون را شامل می شود. به همین دلیل تعویض پنل مقرون به صرفه نیست و توصیه می شود هزینه را برای خرید یک تلویزیون جدید مصرف کنند.

۲- وجود یک نقطه سفید در تصویر

این مشکل همان چیزی است که در اصطلاح به آن پیکسل سوختگی می گویند. متأسفانه بروز این مشکل هم خبر خوبی نمی تواند باشد چرا که تنها راه حل تعویض پنل تلویزیون است که آن هم مقرون به صرفه نیست.

در پیکسل‌ سوختگی، اجزایی که با یکدیگر به تبدیل شدن پیکسل به نقطه ای رنگی تلاش می کردند، درست عمل نمی کنند. در نتیجه این مسئله موجب می شود که پیکسل روشن بماند و حالت نقطه سفید به خود بگیرد.

این را ببینید  OSD تلویزیون

۳- دو تایی شدن تصویر

دو تایی شدن تصویر در دو قسمت بروز می کند. یا مشکل از خود پنل تلویزیون است و یا از برد تیکان تلویزیون. برد تیکان که به آن برد TFT هم می گویند وظیفه پردازش اطلاعات تصویر در تلویزیون را برعهده دارد. به گونه ای که اول از همه مین برد تلویزیون به پردازش اطلاعات تصویر می پردازد و سپس اطلاعات تصویر را از طریق کابلی که LVDS FLAT نام دارد به برد تیکان منتقل می کند. برد تیکان نیز پردازش نهایی را بر روی تصویر انجام داده و اطلاعات تصویر را برای نمایش به فلت تلویزیون ارسال می کند.

اگر شما هم با مشکل دو تایی شدن تصویر در تلویزیون ال جی مواجه شده اید، بهتر است کار بررسی و عیب یابی این دستگاه را به نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تبریز بسپارید. تکنسین های مرکز خدمات اگر مشکل از پنل این دستگاه باشد به تعمیر پنل تلویزیون ال جی می پردازند و اگر مشکل از برد تیکان این دستگاه باشد آن را تعمیر می کنند.

۴- نمایش خط عمودی بر روی صفحه نمایش تلویزیون

وجود یک خط عمودی در صفحه نمایش تلویزیون ال جی به تنهایی برای خراب کردن اعصاب شما کافی است. مرتب با تلویزیون کلنجار می روید و کانال ها را بالا و پایین می کنید. اما نمی دانید مشکل کجاست؟

در واقع نمایش خط عمودی بر روی صفحه نمایش تلویزیون ال جی دو حالت دارد؛ یا این که خط عمودی به صورت کامل از بالا‌ترین نقطه صفحه نمایش به پایین ترین نقطه آن کشیده شده است یا اینکه خط عمودی از بالای صفحه نمایش تا اواسط آن امتداد پیدا کرده است.

در حالت اول خط عمودی نشان دهنده ایراد در برد تیکان تلویزیون یا فلت های ارتباط دهنده آن است که خوشبختانه قابل تعمیر هستند. حالت دوم خط عمودی نشان می دهد که پنل تلویزیون شما دچار مشکل شده است. در این حالت امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی وجود ندارد و باید آن را به طور کامل تعویض کرد.

۵- قسمتی از تصویر تیره می شود

تیره شدن قسمتی از تصویر تلویزیون، یکی از دلایل وارد شدن ضربه به تلویزیون و در نتیجه آسیب دیدن پنل تلویزیون است. در صورتی که اطمینان دارید که هیچ ضربه ای به تلویزیون وارد نشده، اما قسمتی از تصویر تیره دیده می شود، مشکل از بک لایت تلویزیون است که قابل تعمیر است.

این را ببینید  افزایش عمر تلویزیون

۶- تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

وقتی این اتفاق برای تلویزیون رخ می دهد، مثل این است که تلویزیون دارد نقش رادیو را برای شما بازی می کند. می تواند نوستالژیک باشد، اما برای شما که عادت به تماشای تصاویر دارید، مثل این است که وسط یک اتاق تاریک افتادید و چیزی نمی بینید چیزی که اصلا قابل تحمل نیست.

علت بروز این مشکل ای است که هیچ نوری از پشت پنل تلویزیون ساطع نمی شود تا تصویر را روشن کند. به همین دلیل زمانی که تلویزیون را روشن می کنید، متوجه می شوید که تلویزیون فقط صدا دارد. در صورت بروز چنین مشکلی برای تلویزیون شما، بدانید که بک لایت تلویزیون به مشکل خورده است. خوشبختانه در این حالت نیز امکان تعمیر پنل تلویزیون ال جی و بک لایت آن وجود دارد.

۷- قطع و وصل شدن لحظه‌ای تصویر

اتصال کابل غیر استاندارد HDMI به تلویزیون دلیل قطع و وصل لحظه ای تصویر تلویزیون است که به پنل نیز آسیب می زند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن پنل تلویزیون، حتما از اورجینال بودن کابل HDMI که به تلویزیون خود وصل می‌کنید، اطمینان داشته باشید.

۸- کند شدن تصویر

در این حالت تصاویر به حالت اسلوموشن نمایش داده می شود و هاله ای از تصویر قبلی در تصویر بعدی دیده می شود. کند شدن تصویر تلویزیون به علت عدم واکنش صحیح پنل به اطلاعات وارد شده و پاسخگویی پیکسل ها است.

تعمیر پنل تلویزیون ال جی چقدر هزینه دارد؟

هزینه تعمیر پنل تلویزیون ال جی به میزان آسیب وارد شده به پنل تلویزیون بستگی دارد. بعضی مواقع نوع آسیب وارد شده طوری است که پنل قابلیت تعمیر دارد و می توان آن را به شرایط اولیه بازگرداند. ولی بعضی وقت ها میزان و نوع آسیب دیدگی طوری است که انجام تعمیر ممکن نیست و پنل تلویزیون باید تعویض گردد. البته نا گفته نماند اگر نیاز به تعویض پنل تلویزیون ال جی باشد، باید به اندازه خریدن یک تلویزیون جدید هزینه کنید.

0/5 (0 نقد و بررسی)