دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

هنوز در بسیاری از منازل می توان یکی از آنها را پیدا کرد و جالب است که بیشتر افراد احترام و جایگاه خاصی برای آنها قائل هستند. در این نوشته بیشتر راجع به تعمیر تلویزیون قدیمی می خوانیم. اگر شما هم یکی از مراجعین مجموعه تعمیر تلویزیون هستید ابتدا عیب یابی تلویزیون خود را به درستی انجام دهید.

علت روشن نشدن تلویزیون قدیمی

بیشترین تعداد مراجعه تعمیر تلویزیون قدیمی CRT با ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون انجام می شود. روشن نشدن تلویزیون قدیمی به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد:

– خرابی بخش پاور

– خرابی در بخش هوریزنتال تلویزیون

– خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون

دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن آن

یکی از ایرادهایی که در تلویزیون های قدیمی ایجاد می شود دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن دستگاه است. در روزهای ابتدایی ایجاد این ایراد، دستگاه لحظات و یا دقایقی بعد از روشن شدن، روشن می شود و تصویر تلویزیون ظاهر می شود.

ممکن است تلویزیون پس از روش کردن دستگاه چندین بار خاموش و روشن شود و یا چراغ جلوی تلویزیون سبز شود اما عکس العمل دیگری نشان ندهد. با گذشت دقایقی از روشن کردن تلویزیون و به اصطلاح گرم شدن، دستگاه به حالت کار عادی خود برمی گردد و تا زمان خاموش کردن هیچ ایرادی در آن دیده نمی شود.

معمولا مصرف کنندگان در این حالت به استفاده از تلویزیون ادامه می دهند و زمان ابتدایی روشن نشدن تلویزیون به مرور افزایش پیدا می کند تا جایی که دستگاه دیگر روشن نشود.

این را ببینید  روشن نشدن ناگهانی تلویزیون الجی

این ایراد عموما به خاطر خرابی خازن های بخش پاور تلویزیون ایجاد می شود. خاصیت شیمیایی خازن های الکترولیت به گونه ای است که مواد داخلی آنها به مرور تغییر ماهیت می دهند و کاهش ظرفیت پیدا می کنند. در این حالت خازن وظیفه خود را به درستی انجالم نمی دهد.

بخشی از این کاهش ظرفیت با گرم شدن خازن از بین می رود. دقایق اولیه روشن کردن تلویزیون هم مجموعه قطعات دستگاه به علت عبور جریان در حال گرم شدن هستند و قطعات معیوب مورد نظر ما در حال اصلاح ظرفیت.

اشکالات و راه حل های مختلف تعمیر تلویزیون قدیمی عبارتند از:

– سوختن فیوز ورودی بخش پاور: خرابی PTC، خرابی آی سی STR، خرابی قطعات بخش پاور به نجوی که باعث جریان کشیدن این بخش شود.

– خرابی PTC: در لحظه اول روشن شدن باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود.

– سوختن ترانزیستور خروجی هوریزنتال: خرابی ترانس هایولتاژ، لحیم سردی مدار هوریزنتال، خرابی چوک درایور

– سوختن آی سی خروجی پاور STR: تعویض آی سی خراب و قطعات جانبی آن مانند خازن صافی

در تعمیر روشن نشدن تلویزیون وضعیت چراغ پاور دستگاه اهمیت زیادی دارد. روشن شدن این چراغ می تواند نشان دهنده بخش اولیه پاور و سلامت تقریبی بخش سیستم کنترل تلویزیون و قطعات جانبی آنها باشد. روشن نشدن چراغ پاور تلویزیون هم می تواند بدلیل ایجاد خرابی در بخش اولیه برد پاور و یا ایجاد خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون باشد.

آشنایی با قطعه PTC و وظیفه آن در تلویزیون های قدیمی PTC در واقع یک مقاومت متغیر است.

این مقاومت در لحظه ابتدایی عبور جریان مقدار کمی دارد و جریان بزرگی از آن عبور می کند. عبور جریان باعث گرم شدن و تغییر میزان مقاومت این قطه می شود تا جایی که جریانی از آن عبور نمی کند. ساختار لامپ تصویر در تلویزیون های قدیمی به گونه ای است که آخرین تصویر در آن باقی می ماند. در روشن شدن بعدی این تصویر که گاها به صورت لکه های رنگی ایجاد می شود از بین برود.

این را ببینید  دلایل از کار افتادن بک لایت تلویزیون الجی

برای از بین بردن این لکه ها از سیم پیچ های بزرگی استفاده می شود که در اطراف لامپ تصویر قرار می گیرند و در لحظه اولیه روشن شدن تلویزیون بوسیله قطعه PTC جریان برزگی از آن عبور می کند و باعث از بین رفتن این لکه ها می شود. کارکرد صحیح مدار دگوسینگ با ایجاد صدای بلندی همراه است که همه ما در روشن شکردن تلویزیون های قدیمی شنیده ایم.

قطعه PTC به دو صورت خراب شود:

1- قطع می شود و باعث از کار افتادن مدار دگوسینگ می شود و لکه های رنگی در تصویر تلویزیون دیده می شود.

2- با عبور جریان مقاومت آن بالا نمی رود که باعث می شود جریان بیشتری از میزان مجاز از سیم پیچ ها عبور کند که عموما باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود.

ایجاد خط نورانی پررنگ در وسط تصویر

یکی دیگر از ایرادهایی که در تلویزیون های crt ایجاد می شود قطع شدن تصویر تلویزیون و ایجاد خط افقی پر رنگ و نورانی به جای تصویر است. در واقع این خط پر رنگ و نورانی همان تصویر خطوط تشکیل دهنده تصویر است که روی هم جمع شده است.

طبقه ورتیکال در تلویزیون های crt وظیفه تبدیل این خط به تصویر و باز کردن خطوط افقی را دارد و در صورت از کار افتادن آن ایراد توضیح داده شده ایجاد می شود.

سایر ایرادهایی که در اثر خرابی بخش ورتیکال ایجاد می شود عبارتند از:

– ایجاد خطوط سفید رنگ در بالای تصویر تلویزیون

– کم شدن عرض تصویر

این را ببینید  بهترین استفاده از تلویزیون lg
5/5 (1 نقد و بررسی)