دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

تنظیم Setting تصویر تلویزیون یا کالیبراسیون چیست؟

هدف تولیدکننده دستگاه های تلویزیون این است که در محیط فروشگاه تلویزیونی داشته باشد که در نظر خریدار، بسیار روشن و براق بوده و مانند نور فلش دوربین نظر خریداران را جلب کند. تولید کنندگان همه تلویزیون ها را به یک شکل تنظیم می کنند. ولی باید بدانید این تنظیمات، برای تلویزیونی که در خانه قرار می گیرد، مناسب نیستند و با یک کالیبراسیون ساده می توانید تنطیمات تصویری دستگاه خود را تهیه کنید.

انجام تنظیم Setting تصویر تلویزیون یا یک کالیبراسیون کامل نیاز به ابزار خاص و مختلفی دارد. ولی با انجام یک کالیبراسیون معمولی نیز می توانید کیفیت تصویر مطلوبی داشته باشید. برای انجام دادن یک کالیبراسیون صحیح باید ۵ قدم زیر را بررسی کرده و انجام دهید. ولی قبل از شروع در نظر بگیرید که برای انجام کالیبراسیون تلویزیون، دستگاه باید حداقل ۳۰ دقیقه روشن بوده باشد تا گرم شده و رنگ های اصلی در آن به نمایش در آیند.

۱- تنظیم روی حالت Movie/Film Preset

همانطور که در قسمت دایرکتوری هم توضیح دادیم، تنظیم رنگ کارخانه ای، مناسب فروشگاه است نه خانه؛ زیرا که این تنطیمات بیش از حد روشن است. بنابراین در اولین قدم باید تنظیمات تصاویر را روی حالت فیلم یا Movie قرار دهید. برای این کار باید به Menu رفته و در قسمت Image Setting منویی با نام مشابه Picture Preset پیدا کنید.

بعضی از تلویزیون ها دکمه ای به نام Picture Preset بر روی ریموت کنترل خود دارند. زمانی که تنظیمات را به صورت Movie/Film Preset یا تنظیمات حالت فیلم درآوردید لازم است بدانید که این تنظیمات مخصوص اتاق تاریک است. بنابراین در صورتی که بیشتر تلویزیون خود را در طول روز روشن می کنید یا اتاق شما پر نور است باید Brightness یا روشنایی تصویر یا Backlight را کمی کاهش دهید.

این را ببینید  تلویزیون ال جی سری LG CX65

تذکر: در بعضی تلویزیون ها زمانی که حالت فیلم را روی Cinema یا Movie قرار می دهید، تصاویر تیره می شوند و نیازی به کاستن Brightness نیست.

۲- کاهش روشنایی تصویر

کالیبراسیون بیشتر تلویزیون های HD به این صورت تنظیم شده که نور صفحه آن ها بسیار زیاد است. با کاهش Brightness تصویر، می توانید تلویزیونی با رنگ های طبیعی تر داشته باشید. ضمنا با کاهش روشنایی تصویر، هزینه های مصرف برق تلویزیون شما نیز کاسته خواهد شد. بعضی از تلویزیون ها سنسور روشنایی تصویر اتوماتیک دارند.

۳- کنتراست داینامیک را غیر فعال کنید

با کاهش کنتراست داینامیک از نویز تصویر کاسته می شود، Sharpness واقعی نمایان می شود و رنگ ها با وضوح بیشتری قابل مشاهده هستند. این ویژگی باید غیر فعال شود تا بتوانید به تصاویر واقعی دست یابید. البته به این نکته نیز توجه کنید که تصویر تلویزیون به سلیقه شما بستگی دارد و اگر از تصویری که با غیر فعال کردن Dynamic Contrast حاصل می شود، راضی نیستند آن را به حالت اولیه باز گردانید.

۴- دمای رنگ ها را تغییر دهید

تصاویر با دمای پایین کمی به قرمز می زند و تصویر با دمای بالا به آبی متمایل است(در تلویزیون ها این چنین تعریف شده اند). اگر در یک روز آفتابی پنجره را باز کرده و بیرون را مشاهده کنید، متوجه می شوید که رنگ ها گرم بوده و به قرمز تمایل دارند و برعکس، در روز برفی رنگ ها خنک هستند. تلویزیون های HD برای نمایش تصاویر مورد نظر در پشت ویترین دارای رنگ هایی با دمای بسیار بالا و در نتیجه بسیار آبی و سرد هستند. این یک جذابیت برای فروشگاه محسوب می شود ولی شما در منزلتان بیشتر به رنگ های طبیعی نیاز دارید.

این را ببینید  حرکت خطوط افقی در تلویزیون الجی

رنگ طبیعی در یک پنل تلویزیون دمایی حدود ۶۵۰۰ کلوین دارد. بنابراین به تنظیمات تلویزیون خود رفته و دمای رنگ ها را به Warm یا گرم تغییر دهید. گاهی اوقات نیز با تغییر دما به نرمال می توانید رنگ های خوبی داشته باشید ولی دمای Cold یا سرد با ۶۵۰۰ کلوین فاصیه زیادی دارد.

ضمنا قابل ذکر است که دمای تصاویر در حالت Movie معمولا گرم است لازم به تغییر آن نیست. اگر از تنظیمات رنگ تلویزیون خود ناراضی هستید، نام مدل و برند آن را در قسمت نظرات ارسال کرده و منتظر پاسخ خود باشید. همچنین امکان دارد که تلویزیون شما دارای مشکلی در صفحه نمایش خود باشد، شما می توانید از طریق تماس با ما نسبت به رفع عیب تلویزیون خود اقدام کنید.

0/5 (0 نقد و بررسی)