دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

همزمان با پیشرفت روزگار، فناوری های زیادی ایجاد می شود. از جمله تلویزیون الجی. تلویزیون الجی در اصل فقط یک نوع لوله بود که بزرگ و سنگین بود و تصویری تولید می کرد که خیلی واضح نبود. اکنون نوع مدرن تری از تلویزیون الجی ها اختراع شده است، یعنی تلویزیون LCD و تلویزیون LED. این دو نوع تلویزیون الجی مطمئناً تفاوت هایی با هم دارند. برای شما که در انتخاب نوع تلویزیون الجی دچار سردرگمی هستید، این مقاله در مورد تفاوت تلویزیون الجی های ال سی دی و ال ای دی برای شما مناسب است. در اینجا 6 تفاوت بین تلویزیون LCD و تلویزیون LED وجود دارد:

تلویزیون LCD

 برق مورد استفاده

اولین تفاوت تلویزیون الجی ال سی دی و ال ای دی در برق مصرفی است. تلویزیون الجی LCD نوعی تلویزیون است که از مواد نمایشگر کریستال مایع استفاده می کند، در حالی که تلویزیون الجی LED نوعی تلویزیون است که از مواد دیود ساطع کننده نور استفاده می کند.

البته در نتیجه مواد مورد استفاده، استفاده از نیروی الکتریکی نیز متفاوت خواهد بود. استفاده از برق توسط تلویزیون LED بسیار کمتر از تلویزیون LCD است.

تلویزیون LED می توانند تا 30 درصد از مصرف برق تلویزیون LCD در مصرف برق صرفه جویی کنند. بنابراین، اگر به دنبال نوعی تلویزیون الجی هستید که در مصرف برق صرفه جویی کند، تلویزیون الجی LED انتخاب مناسبی است.

 ضخامت صفحه نمایش

با وجود داشتن همان طراحی صفحه نمایش نازک، این دو نوع تلویزیون الجی با هم تفاوت دارند. تفاوت قابل توجه در صفحه نمایش است. صفحه نمایش تلویزیون ال سی دی سبک تر از تلویزیون ال ای دی است.

این را ببینید  تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

به این دلیل که تلویزیون LCD از نمایشگرهای کریستال مایع استفاده می کنند که به فضای بیشتری نیاز دارند، بنابراین لازم است صفحه نمایشی با ضخامت بیشتر از یک تلویزیون LED که از نور پس زمینه روی صفحه استفاده می کند طراحی کرد.

بنابراین، تعجب نکنید اگر صفحه تلویزیون LED نازکتر از تلویزیون LCD است. این البته بر وزن تلویزیون الجی نیز تأثیر می گذارد. البته تلویزیون LED سبک تر از تلویزیون LCD خواهند بود.

 کنتراست صفحه نمایش

تفاوت بعدی تلویزیون الجی ال سی دی و ال ای دی کنتراست صفحه نمایش است. کنتراست تولید شده توسط تلویزیون LED بسیار بهتر از تلویزیون LCD است زیرا تلویزیون LED یک دیود ساطع کننده نور را بر روی صفحه نمایش اعمال می کنند که به رنگ تیره و نور در پشت است.

در همین حال، تلویزیون LCD از فناوری CCFL (لامپ فلورسنت کاتد سرد) به عنوان منبع نور استفاده می کنند. و همچنین نور تولید شده توسط تلویزیون LED دارای رنگ های بیشتری است زیرا فرآیند انتخاب رنگ پیچیده تر است.

تلویزیون LCD قادر به جلوگیری از تمام نوری که از پشت صفحه می آید را ندارند. در حالی که تلویزیون ال ای دی می توانند بیشتر نور را به خوبی تحمل کرده و پردازش کنند. و فقط از نور استفاده کنید تا تصویر سطح کنتراست بالاتر و شفاف‌تری داشته باشد.

 دوام

تفاوت بعدی در مورد دوام این دو نوع تلویزیون الجی است. تلویزیون ال ای دی دوام بهتری نسبت به تلویزیون ال سی دی دارند.

این امر می تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که مصرف برق تلویزیون ال ای دی نسبت به تلویزیون ال سی دی کمتر است که باعث می شود پنل های ال ای دی داخل تلویزیون الجی خنک تر و بادوام تر شوند تا دوام به دست آمده بیشتر شود.

این را ببینید  تعمیر تلویزیون پلاسما

با این حال، هنگامی که یک تلویزیون الجی LED آسیب ببیند، تعمیر آن دشوار خواهد بود. و همچنین هزینه تعویض قطعات یدکی گران بوده و معادل قیمت جدید می باشد.

 قیمت

نکته دیگری که تفاوت این دو نوع تلویزیون الجی است البته قیمت آن است. تلویزیون LED معمولا قیمت بسیار بالاتری دارند. این به این دلیل است که فناوری تعبیه شده در صفحه نمایش تلویزیون LED نسبت به تلویزیون ال سی دی مزایای زیادی دارد.

از جمله از نظر کنتراست و کیفیت تصویر تولید شده توسط صفحه نمایش. علاوه بر این، طراحی تلویزیون الجی LED نیز نازک تر و سبک تر است که باعث افزایش قیمت نیز می شود.

در انتخاب نوع تلویزیون الجی می توانید به چند نکته توجه کنید، یعنی اگر فقط برای تماشا به تلویزیون الجی نیاز دارید، تلویزیون الجی LCD انتخاب مناسبی است.

با این حال، اگر به تلویزیون نیاز دارید که بتواند تصویری با کیفیت بهتر تولید کند، تلویزیون الجی LED توصیه می شود. اگرچه برای خرید آن باید پول بیشتری تهیه کنید.

 محتوای جیوه

جیوه یا هیدرارژیرم یک عنصر شیمیایی از گروه فلزات واسطه است که رنگ نقره ای دارد و یکی از پنج عنصری است که در دمای اتاق مایع بوده و خاصیت فرار دارد. جیوه ماده ای است که می تواند برای انسان و سایر موجودات زنده مضر باشد.

جیوه عنصری است که در صفحه‌های LCD یافت می‌شود (در ساخت لامپ‌های کاتدی که صفحه‌های LCD را روشن می‌کنند استفاده می‌شود). بنابراین نمایشگرهای LCD درصد خطر بیشتری دارند.

در حالی که صفحه تلویزیون الجی LED حاوی جیوه نیست، تلویزیون LED ایمن تر و سازگار با محیط زیست است. بنابراین تلویزیون ال ای دی تلویزیون است که برای محیط زیست خوب است و حتی برای چند سال آینده استفاده از آن کاملا ایمن است.

این را ببینید  نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون ال جی

اینها 6 تفاوتی است که تلویزیون LCD و تلویزیون LED دارند تا در انتخاب نوع تلویزیون مورد نیاز خود دچار سردرگمی نشوید. اگرچه تلویزیون LED مناسب ترین انتخاب است، اما باید دوباره به نیازهای خود توجه کنید و آن را با بودجه ای که در اختیار دارید تنظیم کنید.

آیا می دانید: ویژگی های کیفیت تصویر تلویزیون الجی

0/5 (0 نقد و بررسی)